Energooszczędne drzwi zewnętrzne zyskują na popularności nie tylko ze względu na trend eko. Minimalizują zużycie opału, zmniejszają rachunki, a zwiększają komfort użytkowania domu. Podlegają także dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze. Dzisiaj porównujemy najważniejsze cechy dwóch kategorii ekologicznych produktów Lukar. Sam ocenisz, czy wolisz termoizolacyjne drzwi 72 mm Termo Max, czy pasywne drzwi 90 mm.

Ogólne zalety

Obie kategorie produktów Lukar odpowiadają wymaganiom stawianym przez program “Czyste Powietrze”, co oznacza, że klasyfikują się na dotacje.

To jednak nie jedyna ich zaleta.

 • Zewnętrzne drzwi termoizolacyjne redukują ucieczkę ciepłego powietrza, dzięki czemu zmniejszają zużycie opału. To oznacza OSZCZĘDNOŚCI.
 • Chronią przed szybkim wychłodzeniem domu, zatem sezon grzewczy co roku możesz zacząć później.
 • Zwiększają komfort w domu, ograniczając wahania temperatur.
 • Zmniejszają konieczność ogrzewania, a zatem minimalizują emisję gazów cieplarnianych. Wpisują się tym samym w ogólnoświatowy trend eko.
 • Są także dźwiękoizolacyjne. Tłumią hałas, co jest istotne w przypadku lokalizacji nieruchomości w pobliżu ruchliwej drogi.
 • Instalując ekologiczne drzwi zewnętrze, możesz skorzystać z ulgi podatkowej.

Drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max czy drzwi pasywne 90 mm - budowa

Drobne różnice w ich budowie wpływają ostatecznie na parametry techniczne. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym komponentom.

Skrzydła

Zarówno drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max, jak i pasywne drzwi zewnętrzne 90 mm zbudowane są ze stali dwustronnie ocynkowanej, która zapewnia długą żywotność. Wszystkie wyroby pokryte są na zewnątrz okleiną odporną na działanie promieni UV, która zwiększa estetykę.

Jako wypełnienie w obu kategoriach zastosowano piankę PUR wstrzykiwaną próżniowo - obecnie najlepszy materiał termoizolacyjny dostępny na rynku. To ona w największym stopniu wpływa na współczynnik przenikalności ciepła.

Tu dochodzimy do ważnej różnicy - drzwi pasywne 90 mm są grubsze od wersji 72 mm Termo Max, co uzyskuje się właśnie przez zwiększenie warstwy wypełniającej. Ma to znaczenie dla stopnia izolacji.

Czy duże?

O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Ościeżnica

Każde z drzwi zewnętrznych termoizolacyjnych Lukar wyposażone jest w ościeżnicę drewniano-metalową. Drewno bowiem to doskonały materiał izolacyjny, a ocynkowana blacha chroni go przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, co zapewnia długie użytkowanie i opłacalność inwestycji. 

W tym elemencie oba warianty są takie same.

Próg

Każda z dostępnych opcji ekologicznych drzwi wejściowych posiada próg termiczny, który dodatkowo chroni przed utratą ciepła.

Uszczelki

To drobny szczegół wykończenia, który ma jednak wpływ na współczynnik przenikalności ciepła. Zewnętrzne drzwi termoizolacyjne 72 mm Termo Max posiadają trzy uszczelki, które starannie chronią przed ucieczką powietrza z wewnątrz i napływem chłodu.

Tymczasem drzwi pasywne 90 mm wyposażone zostały w dodatkową uszczelkę szczotkową od strony progu. Skrzydła wykonane są więc w systemie 4-stronnej przylgi, co zwiększa ich właściwości izolacyjne.

Energooszczędne drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max kontra drzwi pasywne 90 mm - stopień izolacji

Współczynnik przenikalności ciepła - Ud oznacza ilość ciepła, które ucieka przez 1m² powierzchni w określonym czasie. Drzwi energooszczędne do programu Czyste Powietrze to takie, w których parametr ten nie jest większy niż 1,3 W/m2K.

W drzwiach Lukar 72 mm Termo Max wynosi on Ud 1,1 W/m2K, a w pasywnych 90 mm jest jeszcze niższy.

Poniżej zestawienie przenikalności ciepła dla poszczególnych opcji:

 • drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max pełne - Ud 0,9 W/m²K
 • drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max przeszkolone - Ud 1,1 W/m²K
 • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm pełne - Ud 0,63 W/m²K
 • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm przeszklone - Ud 0,78W/m²K
 • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm z doświetlem - Ud 0,65 W/m²K

Każda z wymienionych powyżej opcji odpowiada warunkom programu Czyste Powietre, zatem dofinansowanie nie jest tu elementem dominującym o wyborze.

Energooszczędne drzwi zewnętrzne 72 mm a pasywne 90 mm - dźwiękoszczelność

Oba rozwiązania tłumią hałas na takim samym poziomie. Na parametr ten nie wpływa także znacząco przeszklenie lub dodatkowe doświetle. Izolacja dźwiękowa wynosi 30 dB.

Cena

W tym przypadku wygrywają cieńsze opcje Termo Max. Ich zakup wiąże się z wydatkiem 2 500 - 3500,00 zł. Natomiast zewnętrzne drzwi pasywne 90 mm wymagają budżetu na poziomie 3800 - 6500,00 zł.

Ostateczny koszt jest elementem znaczącym zwłaszcza w przypadku ubiegania się o dotacje w ramach programu “Czyste Powietrze”, gdzie ich wymiana stanowi jedynie część termomodernizacji, a wysokość dofinansowania jest ograniczona. 

Termoizolacyjne drzwi zewnętrzne 72 mm a 90 mm - dostępność

Ze względu na większą popularność, a także niższą cenę pierwsza z opcji jest znacznie łatwiej dostępna. W Lukar większość drzwi zewnętrznych 72 mm Termo Max zarówno pełnych, jak i przeszklonych jest w stałej ofercie. Realizacja zamówienia trwa kilka dni, a w przypadku niestandardowych rozwiązań czas ten wynosi 10 dni roboczych.

To ich ogromna zaleta zwłaszcza w sytuacji, gdy umowa dotacyjna określa dokładnie czas zakończenia prac termomodernizacyjnych. 

Tymczasem stalowe drzwi pasywne 90 mm należą do sektora premium. Większość dostępna jest na indywidualne zamówienie. To z kolei wydłuża czas oczekiwania nawet do 6-8 tygodni, co może być elementem hamującym prace remontowe.

Wybór

To krótkie zestawienie opisuje podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma powszechnymi rozwiązaniami.

Jednak drzwi energooszczędne bez względu na swoją grubość zawsze są dobrym wyborem. Dzięki nim oszczędzisz i poprawisz warunki panujące w domu, a wszystko w duchu eko.