Elementy domu energooszczędnego — co zrobić, by budynek stał się domem tanim w eksploatacji

Elementy domu energooszczędnego — co zrobić, by budynek stał się domem tanim w eksploatacji

Mniejsze zużycie ciepła przez gospodarstwa domowe stało się koniecznością. Z jednej strony woła o to środowisko, którego stopień degradacji sięgnął zenitu, z drugiej natomiast domaga się tego prawo. Zmiany w 2021 r. w przepisach budowlanych zaostrzyły wytyczne. Poniżej przedstawiamy więc najistotniejsze elementy domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny a pasywny — parametry

Obecnie istnieją dwa główne typy domów przyjaznych środowisku, które jednocześnie są tanie w eksploatacji.

Dom pasywny

Zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania budynku nie przekracza w nich 15 kWh/m² na rok. Natomiast do ogrzania wody i do celów użytkowych - 120 kWh/m².

Istotny jest także sam kształt budynku. Musi być oparty na planie prostokąta z oknami skierowanymi na stronę południową. Ma to na celu ogrzewanie wnętrza promieniami słonecznymi. Elementy domu energooszczędnego o charakterze pasywnym to także brak kątów i załamań, balkonów i tarasów. Trudno je izolować, co powoduje ucieczkę ciepła.

Dom pasywny wykorzystuje alternatywne źródła pozyskiwania energii, a odchodzi od tradycyjnych form opałowych. Jest to możliwe tylko w nowym, doskonale zaplanowanym budownictwie jednorodzinnym. Wszystkie elementy architektury domu prowadzą do maksymalnego oszczędzania energii.

Dom energooszczędny

W tym rozwiązaniu zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu wynosi maksymalnie 40 mWk/m² na rok (nie 15 mWk/m2), a do bieżącego zużycia - 180 mWk/m².

Liczy się także izolacja. To ona stanowi źródło oszczędności i element adaptujący domy do budownictwa energooszczędnego.

Przejrzymy najistotniejsze elementy domu energooszczędnego.

Ściany

Oto jeden z najistotniejszych elementów domu energooszczędnego. Jego najważniejszym parametrem jest przenikalność cieplna (Ud). Określa ona ilość ogrzanego powietrza, które „ucieka” z domu przez przegrody. Dla ścian w domu energooszczędnym wynosi ona 0,2 W/m²K.

Nieważny jest surowiec, z którego są one wykonane, ale sposób ich zabezpieczenia, co gwarantuje oszczędzanie energii. Do termoizolacji wykorzystuje się:

 • tradycyjny styropian — jest to nadal najchętniej wybierana opcja. W domach energooszczędnych jego warstwa powinna mieć ok. 35-40 cm grubości.

 • styropian grafitowy — ma lepsze parametry izolacyjne, co pozwala na ułożenie cieńszej warstwy. Powinna ona mieć grubość do 25 cm.

 • wełna skalna;

 • pianka PUR — obecnie najlepszy materiał termoizolacyjny dostępny na rynku. Coraz częściej wykorzystujemy go do uzyskania właściwych parametrów domu energooszczędnego. To wszechstronny surowiec, który stosuje się także w stalowych drzwiach zewnętrznych.

Należy pamiętać także o uszczelnieniu dachu oraz sufitu piwnicy, które stanowią punkty znacznej ucieczki ciepła.

Drzwi w domu energooszczędnym

Energooszczędne drzwi zewnętrzne muszą spełniać odpowiednie wymogi. Ich współczynnik przenikalności ciepła nie może być wyższy niż 1,3 W/m²K.

Takie parametry udaje się uzyskać poprzez komponenty izolacyjne. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest pianka PUR wstrzykiwana próżniowo pomiędzy skrzydła stalowe drzwi zewnętrznych.

Nieodzownymi elementami są także uszczelki oraz próg termiczny. Doskonale przylegają do skrzydeł drzwi i ograniczają ucieczkę ciepła. Te drobne elementy także sprawiają, że budynek staje się domem tanim w eksploatacji. Niewielkie znaczenia mają natomiast przeszklenia.

W sklepie Lukar znajdziesz drzwi do domu energooszczędnego::

 • zewnętrzne 72 mm Termo Max o przenikalności ciepła do 1,1 W/m²K;

 • zewnętrzne pasywne 90 mm o współczynniku Ud do 0,83 W/m²K

 • zewnętrzne pasywne 90 mm z doświetlem, w których przenikalność ciepła wynosi 0,83 W/m²K

Na każde z nich możesz uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o podobieństwach i różnicach pomiędzy tymi rozwiązaniami, zrobiliśmy dla Ciebie solidne porównanie. Poświęciliśmy temu osobny wpis i zachęcamy do lektury.

Okna w domu energooszczędnym

Zmiany w prawie budowlanym zwiększyły również wymagania w stosunku do stolarki okiennej. W domach energooszczędnych zalecany współczynnik przenikalności ciepła wynosi 1,0 W/m²K. Jednak najlepiej, gdy nie przekracza 0,8 W/m²K.

Podobnie jak w przypadku zewnętrznych drzwi energochłonnych, nie ma mowy o półśrodkach.

Obecnie na rynku dostępne są dwie opcje okien energooszczędnych:

 • drewniane z poszyciem aluminiowym,

 • PCV.

Normy budowlane dla domów ekologicznych spełniają wersje dwu- i trzyszybowe. Warto jednak postawić na tę drugą opcję. Ich parametry techniczne zapewniają najlepszą izolację termiczną i akustyczną. Niezwykle niska przenikalność cieplna generuje oszczędności w okresie grzewczym. Pozwala na szybszy zwrot z inwestycji.

Ważny jest także współczynniki przenikalności światła. W przypadku okien do domów energooszczędnych powinien wynosić 70%.

Natomiast współczynnik całkowitej przenikalności energii słonecznej - 50-60%.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzanie odbywa się przy pomocy pomp ciepła lub kotła kondensacyjnego.

Te formy często uzupełniać może instalacja fotowoltaiczna.

Chociaż są to inwestycje początkowo kosztowne, jednak tanie w eksploatacji. Ponadto generują oszczędności, co gwarantuje szybki zwrot nakładów.

Programy wspierające

”Moje Ciepło” jest to nowa inicjatyw Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków ma ruszyć w 2022 r. Beneficjenci będą mogli liczyć na zwrot 30% poniesionych wydatków. Maksymalna kwota wsparcia wynosić będzie 21 000,00 zł.

„Moje Ciepło" skierowane jest do właścicieli, którzy dopiero rozpoczynają budowę domu.

Czy warto?

Domy energooszczędne:

 • zmniejszają stopień emisji gazów cieplarnianych,

 • wykorzystują źródła energii naturalnej,

 • prowadzą do redukcji kosztów utrzymania.

To tylko kilka powodów, dla których warto w nie zainwestować. Co jest jednak najważniejsze - są one przyszłością budownictwa. Obecne przepisy prawa budowlanego zbliżają już parametry do tych obowiązujących w domach energooszczędnych. Tendencja ta przybierać będzie na sile. Zatem, jeśli właśnie rozpoczynasz budowę domu, warto wybrać projekt domu taniego w eksploatacji.

Jeśli szukasz dobrej jakości energooszczędnych drzwi zewnętrznych, zapoznaj się z naszą ofertą na stronie internetowej, lub na Allegro. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na nie wszystkie, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.