Drzwi zewnętrzne na dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”

Rządowe działania wspierające termoizolację budynków mieszkalnych ruszyły pełną parą w 2018 r. W 2021 r. zmieniły się niektóre założenia i nastąpiło zaostrzenie wymogów dla parametrów stolarki okiennej i drzwiowej. Dzisiaj pokazujemy drzwi zewnętrzne termoizolacyjne, które kwalifikują się na program Czyste Powietrze i pokażemy, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

Wymogi

Zgodnie z obowiązującymi zasadami programu drzwi zewnętrze o podwyższonych właściwościach izolacyjnych powinny spełniać jeden, podstawowy warunek. Przenikalność ciepła (Ud) nie może być wyższa niż 1,3 W/m²K.

Ich odpowiednia budowa pozwala na zminimalizowanie wymiany powietrza, a tym samym ucieczki ciepła. W dłuższej perspektywie takie rozwiązania generują oszczędności w okresach grzewczych tj. od września do kwietnia. Co więcej, odpowiednia izolacja cieplna stolarki drzwiowej co roku skraca czas ogrzewania, gdyż nie dochodzi do szybkiego wychłodzenia wnętrza domu już na początku jesieni.

Drzwi zewnętrzne na program “Czyste Powietrze” są więc ważnym elementem termoizolacji budynku.

Na co zatem zwrócić uwagę?

Zewnętrzne drzwi na dofinansowanie- grubość

To jeden z istotniejszych parametrów, który wpływa na stopień izolacji. Im drzwi zewnętrzne są grubsze, tym zapewniają lepszą ochronę. W naszym sklepie na dofinansowanie kwalifikują się wszystkie wersje z kategorii drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max. Stopień przenikalności ciepła w ich przypadku wynosi maksymalnie Ud 1,1 W/m²K, zatem jest lepszy niż wymaga tego program Czyste Powietrze. 

W klasie Premium znajdują się natomiast drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm, w których ten parametr udało się obniżyć do poziomu Ud 0,63 W/m²K. Wszytko dzięki grubości skrzydeł oraz większej warstwie ochronnej. 

Termoizolacyjne drzwi zewnętrzne - rodzaj materiału

Tym, co ma największe znaczenie, jest wypełnienie. Najelpszym materiałem termoizolacyjnym dostępnym na rynku jest obecnie pianka poliuretanową wstrzykiwana próżniowo i to ona w największym stopniu ogranicza utratę ciepła. W Lukar to rozwiązanie stosujemy w drzwiach zewnętrznych 72 mm Termo Max oraz pasywnych 90 mm.

Drzwi na zewnątrz o podwyższonej izolacji powinny być wykonane z blachy podwójnie ocynkowanej. Takie rozwiązanie zwiększa odporność na trudne warunki atmosferyczne w tym m.in. na wilgoć, co eliminuje ryzyko korozji i zapewnia długą żywotność produktu. Natomiast pokrycie ich okleiną drewnianą nie wpływa na parametry izolacyjne, jednak zwiększa estetykę wykonania i pozwala na dopasowanie oferty do różnych gustów klientów. 

Drzwi termoizolacyjne na program Czyste Powietrze - elementy dodatkowe wpływające na stopień izolacji termicznej

Drzwi zewnętrzne termoizolacyjne wyposażone są w ościeżnicę stalowo-drewnianą, która zapewnia dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Drewno, stanowiące jej podstawę, jest jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Podwyższa szczelność stolarki drzwiowej. Jednak jest bardzo podatne na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego jego ochronę stanowi zewnętrzna warstwa stali niwelująca zagrożenie degradacji. Ocynk chroni dodatkowo przed korozją. 

W takich rozwiązaniach próg termiczny powinien być dopasowany do drzwi, co zapewnia jego doskonałe przyleganie do skrzydeł i zmniejsza utratę ciepła. 

Zewnętrzne drzwi pełne, przeszklone, czy z doświetlami

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, przy dzisiejszej technologii ten element nie ma ogromnego znaczenia, a wpływ szyb na izolację termiczną jest znikomy. Dowodzi tego poniższe zestawienie produktów Lukar:

  • drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max pełne - Ud 0,9 W/m²K
  • drzwi zewnętrzne 72 mm Termo Max przeszkolone - Ud 1,1 W/m²K
  • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm pełne - Ud 0,68 W/m²K
  • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm przeszklone - Ud 0,83W/m²K
  • drzwi zewnętrzne pasywne 90 mm z doświetlem - Ud 0,83 W/m²K

Duża różnorodność rozwiązań daje możliwość dopasowania do ogólnego charakteru domu i aranżacji jego otoczenia.

Istotna część termoizolacji

Drzwi zewnętrzne na program “Czyste Powietrze” są częścią większych prac termoizolacyjnych budynków mieszkalnych, w których podstawą jest wymiana pieca. Jednak stanowią niezwykle ważną część składową, gdyż to właśnie przez otwory drzwiowe i okienne następuje największa strata ciepła.

Warto w nie zainwestować nie tylko ze względów ekologicznych, ale także z uwagi na późniejsze oszczędności w codziennej eksploatacji domu i możliwość mniejszego zużycia opału i energii elektrycznej.

Zewnętrzne drzwi 72 mm TERMO MAX vs drzwi pasywne 90 mm - które wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością grubsze opcje zapewniają lepszą izolację termiczną, jednak już te cieńsze wpisują się w rządowy program dofinansowania.

Różni ich jednak cena, a także dostępność. Termoizolacyjne drzwi zewnętrzne 72 mm są w standardowej ofercie, a czas oczekiwania to zazwyczaj kilka (maksymalnie 10) dni roboczych. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na długi czas oczekiwania, chociażby ze względu na ustalony termin zakończenia inwestycji.

Natomiast drzwi pasywne 90 mm należą już do sektora Premium i w większości wykonywane są na specjalne zamówienie, a okres oczekiwania może wydłużyć się do 8 tygodni.

W naszym przekonaniu warto więc zwrócić szczególną uwagę na zewnętrzne drzwi 72 mm Termo Max, które:

  • klasyfikują się do programu Czyste Powietrze,
  • są opcją nieco tańszą,
  • są łatwo dostępne - przynajmniej w ofercie Lukar.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania