Drzwi zewnętrzne jedno- lub dwuskrzydłowe — która opcja będzie dla Ciebie lepsza?

Drzwi zewnętrzne jedno- lub dwuskrzydłowe — która opcja będzie dla Ciebie lepsza?

Wejście do domu jest jego wizytówką. Jeśli drzwi zewnętrzne wizualnie współgrają z budynkiem, stanowią jego estetyczne i eleganckie uzupełnienie. Dzisiaj przedstawimy porównanie drzwi zewnętrznych jednoskrzydłowych i wejściowych drzwi dwuskrzydłowych. Pokażemy, ich zalety i zastosowanie.

Wejściowe drzwi dwuskrzydłowe — nowoczesność i funkcjonalność

Era ich popularności nadeszła wraz z nowym milenium. Stanowią one nowoczesną wersję rozwiązań znanych z dworków szlacheckich minionych epok. Ich popularyzacji sprzyja różnorodność. Design zewnętrznych drzwi wejściowych dwuskrzydłowych może być minimalistyczny, industrialny, klasyczny lub ozdobny.

Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na wizualną część, ale także na ich całkowity wymiar.

Podstawowa zasada jest bowiem prosta. Im większy budynek, tym szersze drzwi.

Zgodnie z prawem budowlanym minimalna szerokość otworu wejściowego powinna wynosić 90 cm. Takie są standardowe drzwi wejściowe jednoskrzydłowe. Tymczasem dwuskrzydłowe dostępne są w opcji symetrycznej lub niesymetrycznej. W pierwszym przypadku obie aktywne części mają dokładnie taką samą szerokość tj. 90 cm, co po otwarciu daje 180 cm przestrzeni.

Tymczasem w wersjach niesymetrycznych popularne są zestawienia 90+30 oraz 90+50 cm. W Lukar mamy jednak ciekawe propozycje, w których główne skrzydło ma szerokość 120 cm. Dzięki temu już jedna część jest funkcjonalniejsza i wygodniejsza w użytkowaniu.

Kiedy postawić na zewnętrzne drzwi dwuskrzydłowe?

Jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli Twój dom jest przestronny lub ma charakter willowy. Wówczas drzwi wejściowe dwuskrzydłowe zachowują właściwe proporcje i stanowią estetyczne i eleganckie wykończenie.

Ważne jest także, aby dopasować ich styl do całości. Do nowoczesnych, prostych domów świetnie sprawdzą się np. metalowe drzwi wejściowe Lukar DS INOX 4 DIP w modnym, grafitowym kolorze. Tymczasem do tych o willowym lub dworkowym charakterze świetne będą drewniane drzwi wejściowe np. DS z długą szybą lustro. Ciekawą propozycją są także białe, rzeźbione DS C LIT INOX Refleks.

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe — funkcjonalność

Stalowe drzwi wejściowe dwuskrzydłowe są także praktyczne.

Dwie aktywne części pozwalają na poszerzenie otworu. Jest to zbawienne przy remontach lub w przypadku wnoszenia większych sprzętów AGD oraz mebli.

Dodatkowo doświetlają wnętrze. Gdy w przedpokoju lub holu nie ma źródła naturalnego światła, warto postawić na zewnętrzne drzwi stalowe dwuskrzydłowe z przeszkleniami np. Lukar DS INOX 4 Refleks. Dostępne są wersje, gdzie szyba znajduje się w jednej lub w dwóch aktywnych częściach. Wybór zależy więc od preferencji właścicieli i specyfiki domu.

Drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe — zalety klasycznych rozwiązań

Moda na drzwi dwuskrzydłowe nie wyparła węższych rozwiązań. Polecane są do mniejszych domów jednorodzinnych. Ich popularność nie spadnie, tym bardziej że w obecnie zaczynają dominować projekty o niewielkiej kubaturze. Zmiana w prawie, która umożliwi budowę bez pozwolenia domów o powierzchni 70m², może spotęgować tę tendencję. W takich rozwiązaniach lepszymi propozycjami są właśnie drzwi stalowe wejściowe jednoskrzydłowe.

Niezmiennie sprawdzają się też w budownictwie wielorodzinnym i w wąskiej zabudowie starszych kamienic

Ich kolejną zaletą jest ogromna różnorodność. Obok metalowych, minimalistycznych propozycji, dostępna jest szeroka gama drzwi pokrytych laminatem drewnopodobnym. Bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów - zarówno do minimalistycznych, jak i do klasycznych projektów.

Przeszklenia zwiększają możliwość wyboru. Podobnie jak w przypadku dwuskrzydłowych drzwi wejściowych szyby pełnią nie tylko rolę ozdobną. Są też funkcjonalne. Umożliwiają doświetlenie holu lub ciemnego przedpokoju.

Drzwi wejściowe jednoskrzydłowe na program Czyste Powietrze

Ogromną zaletą węższych drzwi wejściowych do domu jest łatwiejsze uzyskanie wysokich parametrów izolacji termicznej i akustycznej. To z kolei umożliwia otrzymanie dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

W Lukar znajdziesz szeroką gamę drzwi zewnętrznych stalowych spełniających kryteria. Szukaj ich w kategorii drzwi stalowe 72 mm Termo Max, pasywne drzwi 90 mm oraz 90 mm z doświetlem.

Wybierając drzwi zewnętrzne, powinieneś

…patrzeć szeroko i wziąć pod uwagę wiele czynników. Najistotniejsze są:

  • parametry techniczne, które pozwolą Ci uzyskać doskonałą izolację cieplną i akustyczną,

  • sposób ich wykonania,

  • estetyczny wygląd dopasowany charakterem do całej aranżacji.

Więcej porad, na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych znajdziesz we wcześniejszym wpisie. Zachęcamy do jego lektury, jeśli stoisz u progu remontu lub wykończenia domu.

Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz doskonałej jakości, polskich drzwi stalowych do domu. Znajdziesz u nas opcje dopasowane do programu Czyste Powietrze oraz wersje o mniejszej izolacji idealne do mieszkań w bloku, kamienicy lub do przestrzeni biurowych.