Drzwi zewnętrzne wydają się tylko drobnym elementem, jedynie funkcjonalnym uzupełnieniem domu. Nic bardziej mylnego. Obecnie są aranżacyjną kropką nad “i”, która zdobi budynek. Co więcej, właściwie dobrane minimalizują straty ciepła i pozwalają na oszczędności w okresie grzewczym. Jeśli właśnie stoisz u progu remontu, dajemy Ci 5 cennych rad, jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu, by spełniały Twoje oczekiwania i tworzyły jedność z budynkiem i jego otoczeniem. 

Zewnętrzne drzwi dopasowane do charakteru domu

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Tak jest na rozmowie w sprawie pracy, na spotkaniu biznesowym czy prywatnym. Tak też jest z Twoim domem. Dobrze jest zadbać o każdy szczegół, gdyż spójność jest synonimem elegancji i estetyki.

Klasycznie czy nowocześnie

Pełne gładkie drzwi zewnętrzne do domu z wytrzymałym i odpornym laminatem imitującym strukturę drewna są najchętniej wybierane do klasycznych domów o eleganckim lub rustykalnym wyglądzie. Do takich projektów pasują również opcje z charakterystycznymi, ozdobnymi żłobieniami takie, jak zewnętrzne wejściowe drzwi Wenus, a także z dekoracyjnymi przeszkleniami i doświetlem np. Lukar DS Elipsa. Wśród nich najchętniej wybierane są te przypominające jasny dąb lub ciemny orzech.

Natomiast jeśli stawiasz na współczesny minimalizm i prostotę, podkreślisz to surowym designem. Nasz model z prostym przeszkleniem np. Lukar Inox 11-G Black Lustro 72 mm Termo Max doskonale oddaje taki charakter budynku.

Ponadto, do nowoczesnych aranżacji lepiej pasują stalowe drzwi zewnętrzne wejściowe do domu, które świetnie wpisują się w takie wykończenie wnętrz. Antracyt jest tu dominującą barwą, a jego ciemny odcień świetnie pasuje do industrialnych, loftowych i minimalistycznych projektów.

Wejście a wielkość budynku

Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, to kubatura domu. Im bryła jest większa, tym większe powinny być także drzwi zewnętrzne wejściowe do domu. Pozwala to zachować właściwe proporcje.

Do niewielkich, parterowych domów jednorodzinnych polecane są drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe. Pełne będą bardziej zauważalne, gdy tymczasem wersje z przeszkleniem pozwalają na wprowadzenie wrażenia lekkości.

W domach o większej powierzchni użytkowej zarówno parterowych, jak piętrowych lepiej wyglądają drzwi dwuskrzydłowe lub zewnętrzne drzwi z doświetlem. Te drugie dostępne są w wersji z dodatkowym elementem z lewej lub prawej strony oraz z obu, co zwiększa ich rozmiary. 

Drzwi zewnętrzne do domu, które rozjaśnią wnętrze

Już od dawna produkty te dzielimy na dwie podstawowe grupy: pełne oraz przeszklone. Pierwsze z nich nadal cieszą się ogromną popularnością. Jednak coraz częściej właściciele domków doceniają także opcje z dodatkowymi wstawkami w postaci szyb lub lustra weneckiego. To doskonałe opcje, jeśli hol lub przedpokój są ciemne i pozbawione okna lub świetlika.

W takich sytuacjach przeszklone drzwi wejściowe lub opcje z doświetlem rozjaśniają wnętrze. Redukują tym samym zużycie prądu, co generuje oszczędności.

Co więcej, ekologiczne drzwi zewnętrzne także z doświetlami charakteryzują się wysokim stopniem termoizolacji, a szyby nie wpływają znacząco na współczynnik przenikalności ciepłą. Dlatego drzwi zewnętrzne pasywne Lukar 90 mm oraz 72 mm Termo Max klasyfikują się na dotacje w programie Czyste Powietrze.

W zgodzie ze środowiskiem

Ekologia nie jest jedynie modą, czy współczesnym trendem, który za chwilę przeminie. To konieczność, z którą przyszło nam się mierzyć, jeśli chcemy, aby nasz planeta nadawała się do życia. Stąd pojawiają się programy typu Czyste Powietrze, które zakładają dotacje dla osób indywidualnych na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Bez względu na to, czy planujesz uszczelnienie istniejącego budynku, czy dopiero budujesz nowy, warto zainwestować w wejściowe drzwi o właściwościach izolacji cieplnej i dźwiękowej.

Nie tylko pozwalają na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zmniejszając stopień degradacji środowiska. Dzięki nim także oszczędzisz. Ograniczysz wymianę powietrza i straty ciepła. Zmniejszysz zużycie materiału opałowego, a Twoje rachunki spadną.

Później też będziesz rozpoczynać okres grzewczy, gdyż termoizolacyjne drzwi do domu chronią przed szybkim wychłodzeniem wnętrza wczesną jesienią. 

W Lukar w stałej ofercie posiadamy bogatą ofertę ekologicznych drzwi zewnętrznych, które spełniają wszystkie warunki nowoczesnych rozwiązań. Porównanie ich parametrów znajdziesz w osobnym wpisie Termoizolacyjne drzwi 72 mm Termo Max czy pasywne 90 mm - różnice, zastosowanie, zalety i wady w jednym miejscu.

Co więcej, ekologiczne drzwi zewnętrzne także z doświetlami charakteryzują się wysokim stopniem termoizolacji, a szyby nie wpływają znacząco na współczynnik przenikalności ciepłą. Dlatego drzwi zewnętrzne pasywne Lukar 90 mm oraz 72 mm Termo Max klasyfikują się na dotacje w programie Czyste Powietrze.

Drzwi zewnętrzne a moda

Jeszcze niedawno prym wiodły drzwi wejściowe pełne oraz przeszklone z ozdobnymi szybami nawiązującymi do witraży. Inną popularną opcją były wersje z chromowanymi dodatkami.

Dzisiaj liczy się prostota i minimalizm. Właściciele nieruchomości coraz częściej stawiają na przeszklenia, nie bojąc się już utraty ciepła. Ich przychylnością cieszą się w szczególności lustra weneckie oraz czarne wykończenie. Z jednej strony, takie połączenie tchnie minimalizmem idealnym do industrialnych aranżacji, z drugiej natomiast to klasycznie elegancka barwa, dzięki której są to doskonałe drzwi wejściowe do wnętrz glamour i art deco.

Szybkie podsumowanie

Drzwi zewnętrzne do domu  są jednym z komponentów - szczegółów, które mogą podkreślić charakter zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego decyzje o ich zakupie podejmowane są coraz bardziej świadomie. 

Liczymy, że dostałeś od nas kompendium wskazówek, które pozwolą Ci dobrać opcje najlepiej spełniające Twoje oczekiwania. Jeśli masz pytania lub nie możesz się zdecydować, skontaktuj się z nami. Doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu.